Бюджет та громадськість

Закупівлі у сфері гемодіалізу: чи пожвавиться «ринок» завдяки системі «Прозоро»

На процедури лікування та ліки в держави коштів немає. Більшість коштів витрачаються на зарплату медперсоналу та утримання будівель, де знаходяться заклади.
Однак і в громадян, які мають рідкісні захворювання, також коштів на лікування немає. На місцевому рівні за рахунок бюджетних програм намагаються забезпечити частково ці потреби.
У Львівській області однією із проблем пацієнтів, на вирішення якої передбачено бюджетне фінансування, є питання гемодіалізу.
Гемодіаліз – це очищення крові, яке проводиться в стаціонарних умовах, кров пацієнта очищається через зовнішній фільтр і повертається назад. Діаліз дозволяє продовжити життя тим, хто страждає хронічною і гострою нирковою недостатністю.
Комплексною програмою надання медичної допомоги мешканцям Львівської області, що затверджена Рішенням Львівської обласної ради №78 від 16 лютого 2016 р. передбачено перелік певних заходів з підтримки таких хворих.
До складу заходів входять забезпечення лікування програмним гемодіалізом пацієнтів з термінальною нирковою недостатністю розхідними матеріалами для проведення процедур гемодіалізу за кошти обласного бюджету, а також забезпечення пацієнтів, які отримують замісну ниркову терапію методом перитонеального діалізу розхідними матеріалами для проведення процедур перитонеального діалізу.
Відповідальними визначено Департамент охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації та Львівська обласна клінічна лікарня. Очільником Львівської обласної клінічної лікарні є Гичка Михайло Михайлович, який також є членом профільної комісії Львівської обласної ради.
У Віснику державних закупівель було опубліковано ряд оголошень щодо проведення закупівель у сфері гемодіалізу у Львівській області.
Неодноразово колеги-журналісти публікували інформацію щодо того, що в Україні насправді «конкуренція» в закупівлях в цій сфері здійснюється тільки серед кількох власників, проте які володіють різними зареєстрованими фірмами.
Ми вирішили знайти і прочитати інформацію про ці закупівлі та спробувати встановити, які учасники торгів «присутні» на ринку у Львівській області та в яких будуть закуплені відповідні матеріали за кошти обласного бюджету.
Так у Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕДІКАЛГРУП-Україна» на суму 1799419 грн. передбачена закупівля за предметом код 32.50.1 - інструменти і прилади медичні, хірургічні та стоматологічні (витратні матеріали для проведення процедур гемодіалізу) – 8 найменувань (Вісник державних закупівель, 356(13.10.2015), № оголошення 212325). У Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІНК-МЕДИТАЛ» буде закуплено товарів на суму 25707521.47 грн. (Вісник державних закупівель 2 337(16.09.2015), № оголошення 15 197567). У Товариства з обмеженою відповідальністю «ДІАВІТА» на суму 9243707.92 грн. закупить товарів з цього ж предмету департамент. У Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕДІКАЛГРУП-Україна» на суму 66436961.22 грн. закупить Львівська обласна клінічна лікарня.
Таким чином, львівські закупівлі здійснять у фірм, власники яких колись працювали разом на державному підприємстві «Укрмедпостач». Так, очолює ТзОВ «МЕДІКАЛГРУП-Україна» відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань Кіняк Вадим Вікторович. Очільником ТзОВ «ЛІНК-МЕДИТАЛ» є Баришевський Олексій Миколайович. Керує ТзОВ «ДІАВІТА» Ледін Сергій Костянтинович.

В публікаціях назвали ці фірми «перитонеальною монополією «Бакмеду»** , адже із державної фірми керівництво переходили у приватні структури. Леонід Каліннік, що був директором Укрмедпостачу став співзасновником «Бакмеду», заступник Сергій Ледін став головою правління, а потім його очолював Ледін Дмитро. На сьогодні, як видно із даних єдиного реєстру юридичних осіб, всі вони є власниками окремих фірм, які постачають однакові товари, інколи, залежно від регіону постачальниками є інші групи.

Варто відзначити, що ці закупівлі – це чи не найбільші закупівлі, які здійснені у рамках бюджетних програм. Більшість із них завершена на початку цього року, а останні оголошені через Вісник державних закупівель у квітні 2016 року. Усі закупівлі стосувались однакового за класифікацією предмета закупівлі - 32.50.1 - інструменти і прилади медичні, хірургічні та стоматологічні (витратні матеріали для проведення процедур гемодіалізу).

Нагадаємо, що у серпні цього року усі замовники, які здійснюють закупівлю понад 200 тисяч гривень щодо товарів чи послуг або ж 1,5 мільйонів гривень щодо робіт, повинні використовувати електронну систему закупівель «Prozorro». Більше того, за дорученням голови Львівської обласної державної адміністрації усі закупівлі, що стартують із 10 тисяч гривень, також повинні здійснюватись через цю систему.

Система дозволяє суттєво зекономити кошти, адже здійснюються справжні «торги», коли учасники пропонують ціну за постачання тих чи інших товарів чи надання послуг.

Як відзначив експерт Центру громадської адвокатури Ярослав Хауляк, який здійснює моніторинг публічних закупівель, «ще до старту використання системи «Прозоро», відповідно до зобов’язань законом, станом на липень у Львівській області було зекономлено понад 6 мільйонів гривень.»

Також, можливо, на ринок заходитимуть більше постачальників товарів та надавачів послуг. Проте, що важливим є у сфері медицини, - це не забувати про якість, адже мова іде про життя та здоров’я людини.

** - Гроші на крові: діалізні монополії http://nashigroshi.org/2015/01/21/hroshi-na-krovi-dializni-monopoliji/

Синдикація

RSS-матеріал

Вхід

Зараз присутні

Зараз присутні 0 користувачів та 0 гостей.