Бюджет та громадськість

Уся львівська медицина закуплятиметься у прозоро?

prozorroprozorro«Тендери», «закупівлі» у медичній сфері, та й загалом те, що відбувається в ній, завжди так чи інакше пов’язане із заявами про зловживання, порушення чи певним іншим негативом.
Так чи інакше, проте життя та здоров’я у людини є найціннішим скарбом, тому усі ми намагаємось його продовжити та бути здоровими. Медична сфера та те, що в ній відбувається, безперечно, не можуть не викликати емоцій у людей.
Присутній тут ще інших аспект інтересу, адже він стосується коштів. На сьогодні уже відбулась певна зміна відношення до коштів бюджетів не як до «чужих», якими розпоряджаються чиновники чи депутати, а як до «власних», адже ми усі є платниками податків.
«Prozorro» – віртуальна присутність будь-кого на торгах?
З серпня цього року усі державні органи влади, органи місцевого самоврядування комунальні заклади та установи зобов’язані здійснювати власні закупівлі відповідно до норм нового Закону «Про публічні закупівлі».
При цьому вони мають використовувати «електронну систему закупівель», з якою пов’язані великі очікування суспільства в Україні.
На сайті prozorro.gov.ua вказується, що це електронна система публічних закупівель, яка прийшла на зміну паперовим державним тендерам. Також відзначається ряд позитивів такої системи, з якими навряд чи посперечаєшся. Особливо цікавою частиною переваг використання системи є те, що будь-яка людина, представник медіа чи контролюючий орган завдяки он-лайн режиму можуть бути «віртуально» присутніми на закупівлі, спроба провести корумпований тендер одразу отримує відголос у суспільстві.
Окрім того, завдяки он-лайн режиму будь який учасник торгів може подивитись які компаній брали участь та он-лайн подати скаргу та отримати повну інформацію. Для бізнесу – це невеликий пакет документів, документи всі в електронній формі.

Обійти систему «Prozorro»?

Проте мозок українського чиновника, який тривалий час був «заточений» на формування та використання схем збагачення на своїй посаді, все ж таки пробує активно працювати і шукає нових шляхів, яким чином перехитрити систему «Prozorro».
У липні київські монітори громадських організацій презентували результати досліджень, в яких відзначено, що чимало непрозорих схем у закупівлях у медицині уже вигадано і для «Prozorro».
Так як відзначила на прес-конференції у Києві Ольга Зеленяк, експерт Центру «Ейдос», під час закупівлі професійних німецьких швабр Vermop було вказано, що предметом закупівлі є «пристрій з утримувачем та насадкою». У результаті, як відзначила експерт, «50 «пристроїв» було придбано за 123 тис. грн. (2,5 тисячі за швабру).

«Допорогові» закупівлі мед закладів Львівщини будуть в «Prozorro»?

Використання системи стосується це в першу чергу закупівель, якщо вартість товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.
Проте і самі органи державної влади, місцевого самоврядування, комунальні заклади та установи можуть застосовувати систему «Прозоро» до інших закупівель, які не сягають межі, визначеної законом.
Як правило, таке рішення впроваджується «централізовано». У багатьох містах чи областях прийнято відповідне рішення (доручення, розпорядження) місцевої ради чи адміністрації про те, що розпорядники коштів, а це їхні заклади, установи, департаменти, відділи, мають користуватись системою для закупівель.
Закупівлі ці ще називають «допорогові», що означає, що вони перебувають «у межі» до 200 тисяч гривень щодо товарів чи послуг або ж 1,5 мільйонів гривень щодо робіт. Саме такі «пороги» визначені законом.
Таким чином, закон не зобов’язує замовників, які здійснюють закупівлю «допорогову», використовувати систему «Прозоро». Проте вказує, що під час здійснення таких закупівель замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
Таке рішення прийнято і Львівською міською радою. Виконком ще до зобов’язання законом застосовувати систему затвердив рішенням №13 від 13.01.2016 р. «Про здійснення електронних закупівель».
Вирішила не бути осторонь прогресу і Львівська обласна державна адміністрація. Так, дорученням голови Львівської обласної державної адміністрації від 01.06.2016 р. також зобов’язано обласних розпорядників коштів використовувати систему електронних закупівель.
Цікавим є те, які визначаються мінімальні суми, щодо яких повинні стартувати процедури закупівлі через систему. Безперечно, що не будуть проводитись на кожні 100 гривень ці процедури. Львівська міська рада визначила, що починаючи з 50 тисяч потрібно її використовувати. Тоді як ЛОДА визначила «поріг» з 10 тисяч гривень.
Ми поцікавились тим, як просувається включення у прозорі торги львівських мед закладів. Як відзначив Ярослав Хауляк, представник Центру громадської адвокатури, який здійснює моніторинг місцевих закупівель, «медичні заклади Львівщини не надто поспішали включатися у проведення закупівель через систему «ProZorro». «До 1 серпня 2016 року закупівлі проводили лише 4 медичні заклади, які провели в 10 закупівель та отримали економію у розмірі 106 603 грн. (15% початкової суми)» – відзначив експерт.
Як виявилось, у закупівлях, де беруть участь більше 3 учасників, досягається економія, яка може перевищувати 30% та сягати навіть 50% початкової вартості. Для прикладу КЗ ЛОР "Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня" при закупівлі спирту етилового, медичного, отримала економію у обсязі 42 % при торгах з трьома учасниками. Після 1 серпня 2016 ліки закупляли три медичні заклади, з яких успішною виявилася закупівля лише КЗ ЛОР "Судововишнянський психоневрологічний інтернат» на суму 13 826.04 грн. У двох інших (Яворівська центральна районна лікарня (на суму 400 тис.грн.) та КЗ ЛОР "Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих ім. Юрія Липи" (на суму 517 003 грн.), на жаль, взяли участь лише по 1 учаснику і в результаті закупівлі відмінено.
Таким чином, в черговий раз інструмент прозорості та запобігання зловживань надано для використання чиновникам та бюджетним закладам. Безперечним є той факт, що система «Прозоро» є корисною та необхідною. Також вона полегшує доступ бізнесу до закупівель, що були раніше закритими, сприяє економії бюджетних коштів. Проте яким чином нею скористаються в Україні та Львівщині - це покаже час…

Синдикація

RSS-матеріал

Вхід

Зараз присутні

Зараз присутні 0 користувачів та 0 гостей.